Powered by Topple

Orlando Tea Party Candidate Hob Nob Straw Poll Results

Powered by Topple

On Saturday, February 13th, the Orlando Tea Party hosted a Candidate Hob Nob and Straw Poll at Orlando City Hall. The straw poll was administered by the Orange County Supervisor of Elections office with actual ballots and vote scanning machines. It was a great opportunity for the grassroots to register their voice on the various races, and they did not disappoint! The hosts of the ‘Tea Party Patriots Live’ radio show and the rest of the volunteer organizers would like to congratulate the winners of the straw poll.

GOVERNOR
REP Paula Dockery 179 45.4%
REP Bill McCollum 139 35.3%
LIB John Wayne Smith 56 14.2%
REP Tim Devine 4 1.0%
DEM Anthony Knox Sr. 3 0.8%
IDP Peter Allen 2 0.5%
NPA Herman Giger 2 0.5%
REP Ed Heeney 2 0.5%
NPA C.C. Reed 2 0.5%
DEM Alex Sink 2 0.5%
REP James Van Driessche 2 0.5%
NPA Lesther Trujillo 1 0.3%
394
U.S. SENATE
REP Marco Rubio 277 66.6%
LIB Alex Snitker 90 21.6%
REP Charlie Crist 17 4.1%
REP Bernie DeCastro 9 2.2%
NPA Bobbie Bean 4 1.0%
REP Gwyn McClellan 3 0.7%
TEA Jorge Lovenguth 2 0.5%
DEM Chuch Lynch 2 0.5%
REP Robert smith 2 0.5%
NPA Lewis Armstrong 1 0.2%
DEM Tryone Brown Sr. 1 0.2%
DEM Kevin Burns 1 0.2%
REP Bob Coggins 1 0.2%
DEM Raphael Herman 1 0.2%
REP Thomas Mangum 1 0.2%
DEM Kendrick Meek 1 0.2%
DEM Belinda Noah 1 0.2%
DEM Lawrence Penpek 1 0.2%
REP Shawn Teeters 1 0.2%
416
U.S. REPRESENTATIVE – DISTRICT 24
REP Sandy Adams 112 30.8%
REP Karen Diebel 103 28.3%
REP Jim Foster 39 10.7%
REP Deon Long 31 8.5%
REP Edward Dedelow 24 6.6%
REP Tom Garcia 20 5.5%
REP James Heinzelman, Sr. 16 4.4%
NPA Larry Sinclair 15 4.1%
REP Jason Davis 2 0.5%
GRE Nicholas Ruiz III 2 0.5%
364
U.S. REPRESENTATIVE – DISTRICT 8
REP Todd Long 119 29.9%
REP Patricia Sullivan 114 28.6%
REP Dan Fanelli 57 14.3%
REP Ken Miller 49 12.3%
REP Kurt Kelly 35 8.8%
REP Peg Dunmire 12 3.0%
NPA Thomas Gregory 5 1.3%
DEM Alan Grayson 3 0.8%
REP Armando Gutierrez 2 0.5%
REP William Collins IV 1 0.3%
DEM Jim Holcomb 1 0.3%
398
ATTORNEY GENERAL
REP Pam Bondi 230 70.8%
REP Jim Lewis 46 14.2%
REP Jeff Kottkamp 30 9.2%
REP Holly Benson 15 4.6%
DEM Dave Aronberg 2 0.6%
DEM Dan Gelber 2 0.6%
325
COUNTY MAYOR
Matthew Falconer 242 73.3%
Mildred Fernandez 27 8.2%
Teresa Jacobs 24 7.3%
Bill Segal 18 5.5%
Linda Stewart 11 3.3%
Tim Adams 7 2.1%
Vienna Avaleres 1 0.3%
330
COMMISSION OF AGRICULTURE
REP Adam Putnam 141 46.8%
REP Carey Baker 131 43.5%
REP James Harlin Carter 12 4.0%
DEM Scott Maddox 8 2.7%
DEM Randy Hatch 4 1.3%
DEM Thaddeus Hamilton 3 1.0%
DEM Rick Minton, Jr. 2 0.7%
301
FL STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 33
REP Jason Brodeur 86 31.3%
LIB Franklin Perez 69 25.1%
REP Scott Bland 45 16.4%
REP Alice Sterling 45 16.4%
REP James DeCocq 23 8.4%
DEM Leo Cruz 7 2.5%
275
FL STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 34
REP Chris Dorworth 116 87.9%
DEM Steven Barnes 16 12.1%
132
FL STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 35
REP Dean Cannon 124 87.9%
DEM Amy Mercado 17 12.1%
141
FL STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 36
REP Craig McCarthy 118 93.7%
DEM Scott Randolph 8 6.3%
126
FL STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 40
REP Eric Eisnaugle 126 90.0%
DEM Todd Christian 8 5.7%
DEM Rhonda Doyle 6 4.3%
140
FL STATE REPRESENTATION DISTRICT 41
REP Stephen Precourt 218 74.4%
REP Kevin Butler 63 21.5%
DEM Lee Douglas 12 4.1%
293
COUNTY COMMISSION DISTRICT 4
Jennifer Thompson 39 39.8%
Peter Clarke 21 21.4%
Lydia Pisano 14 14.3%
H. James Herborn III 11 11.2%
Kenneth Zook 8 8.2%
Mayra Uribe 5 5.1%
98

Comments

Latest Articles